Dom jednorodzinny zwykle jest ziszczeniem marzeń inwestora. Powinien więc je dokładnie odzwierciedlać. Jednak niektóre elementy architektoniczne, które pojawiają się w tej wizji, mogą wpłynąć na ostudzenie zapałów. Okazuje się bowiem, że ich obecność w projekcie możne znacznie podnieść koszty budowy domu.
Czym kierować się przy wyborze projektu budowlanego? Przede wszystkim jego estetyką oraz potrzebami inwestora. Jeśli, ze względu na liczebność członków rodziny, ważnym kryterium będzie posiadanie minimum czterech sypialni, to nie warto z tego rezygnować. A jeśli marzeniem przyszłych domowników jest dom z wykuszem lub lukarną, to również warto wziąć taką opcję pod uwagę. Należy jednak uwzględnić to, że wykonanie takich elementów ze względu na większe skomplikowanie bryły budynku, może wydłużyć czas budowy i zwiększyć jej koszt.
Wykusze i ryzality – najpopularniejsze elementy architektoniczne
Wśród detali, które cieszą się ogromną popularnością wielu inwestorów, są ryzality. Formy te często bywają błędnie określane mianem wykuszy, choć w rzeczywistości oba elementy architektoniczne nieco się między sobą różnią. Ryzality stanowią występ z lica ściany budynku związany z fundamentami, a więc sięgający od parteru. Natomiast wykusze to podobne elementy, ale nie związane z fundamentami i nadwieszone nad gruntem. Zaczynają się więc na wyższych niż parter kondygnacjach. Zarówno jedna, jak i druga forma wygląda bardzo ciekawie i urozmaica bryłę budynku. Aranżacja wnętrza, które zostało nimi wzbogacone, również może prezentować się efektownie.
Lukarny – efektowne formy obecne dawniej i dzisiaj
Lukarny to elementy architektoniczne, które znajdują się w dachu budynku. Zbudowane są z części frontowej, w której znajduje się przeszklenie okienne oraz ścian bocznych. Lukarny posiadają też własne zadaszenie, które łączy się z dachem budynku. Dach może być płaski, dwu- albo trójspadowy. Zadaniem lukarn jest doświetlenie poddasza. Te elementy architektoniczne po raz pierwszy były stosowane w architekturze gotyckiej. Ich niepowtarzalny urok sprawił, że zostały z nami na dłużej, choć w nieco odmienionej formie. Nowoczesne lukarny to często elementy cechujące się dużymi przeszkleniami. Stosowane w budownictwie jednorodzinnym w formie tradycyjnej mogą nadawać dworkowego wyglądu.
Ganek we współczesnym budownictwie jednorodzinnym
W budownictwie jednorodzinnym mogą się pojawiać również takie elementy jak ganki. Są to nieduże przybudówki przed wejściem do budynku, które posiadają własne zadaszenie. Zadaszenie wsparte jest na kolumnach, których forma powinna korespondować ze stylem architektonicznym całego budynku. Czasem zamiast kolumn pojawiają się ściany, które czynią z przybudówki zamknięte pomieszczenie. Ganek może przybierać również formę otwierającego się na ogród tarasu albo długiego, otwartego krużganka, który niewątpliwie dodaje budynkowi uroku. Jego obecność w tradycyjnej, znanej ze starej architektury formie nadaje budynkowi dworkowego stylu. Jednak ganek jest obecny również w budownictwie nowoczesnym.
W budownictwie jednorodzinnym mogą pojawiać się rozmaite elementy architektoniczne. Choć ich budowa może się wiązać z wyższymi kosztami, nieodparty urok, jaki im towarzyszy, sprawia, że zyskują sobie wielu zwolenników.