Inne

Lampy indukcyjne – co to za typ oświetlenia?

Lampy indukcyjne to typ oświetlenia, o którym można powiedzieć, że jest energooszczędne oraz ekologiczne. W takich lampach nie znajdujemy elektrod, co korzystnie wpływa na ich trwałość i żywotność. Posiadają jednak o wiele więcej zalet, które warto poznać. Przyglądamy się propozycji oświetlenia indukcyjnego.

Lampy indukcyjne, czyli oświetlenie bezelektrodowe

Lampa bezelektrodowa nie posiada wewnętrznych elektrod. Za jej działanie odpowiedzialna jest umieszczona na zewnątrz cewka indukcyjna. Jej zadaniem jest emitowanie pola elektromagnetycznego, które prowadzi do pobudzenia środowiska wyładowczego do emisji promieniowania świetlnego.

Ten sposób działania sprawia, że lampy indukcyjne wykazują się najdłuższą żywotnością spośród dostępnych typów oświetlenia. Dla porównania – średnia żywotność LED-ów jest określona na około 50 000 godzin. Lampa indukcyjna może świecić przez nawet dwukrotnie dłuższy czas. Oznacza to, że włączone przez cały czas oświetlenie indukcyjne, wytrzyma średnio 11 lat, albo dwa razy dłużej, jeśli będzie użytkowane tylko przez połowę czasu.

Pozostałe zalety

W tradycyjnych odpowiednikach we wnętrzu znajdują się elektrody, które odpowiadają za wrażliwość na wstrząsy i drgania. Każdy taki incydent skraca żywotność żarówki. Lampy indukcyjne nie są podatne na wstrząsy i drgania, bo… nie zastosowano w nich elektrod. Z tego względu świetnie sprawdzają się w tak newralgicznych miejscach, jak tunele, mosty i ulice.

Oświetlenie indukcyjne jest nie tylko trwalsze, ale i oferuje dużą skuteczność świetlną. Podczas gdy parametr ten w przypadku świetlówki kompaktowej wynosi 40 lumenów na wat, w oświetleniu indukcyjnym dochodzi do 90 lumenów na wat. Można zatem korzystać z indukcyjnych lamp jako zamienników, ciesząc się ich energooszczędnością. Obecnie ceny oświetlenia indukcyjnego są na tyle wysokie, że korzystają z nich głównie przedsiębiorcy czy firmy, ale coraz bliżej nam do tego, by w obiektach mieszkalnych znajdować miejsce dla energooszczędnych, trwałych i ekologicznych lamp.

Ekologia oświetlenia indukcyjnego przejawia się w zastosowaniu minimalnej ilości rtęci, a nawet z całkowitej rezygnacji z niej. W tradycyjnych świetlówkach nie ma takiej możliwości. Ta cecha, wraz z trwałością oświetlenia indukcyjnego, przekłada się na mniejszą liczbę odpadów i mniejsze zużycie energii, czyli ograniczenie emisji szkodliwych dla środowiska gazów.

Komfortowe oświetlenie

Oświetlenie indukcyjne nie jest wymagające pod względem konserwacji. Ponadto nie występuje tu uciążliwy efekt buczenia i migotania, które wpływają niekorzystnie na wzrok, ale i mogą mieć znaczenie dla pojawiających się bólów głowy. I wreszcie komfort użytkowania polega na tym, że lampy indukcyjne oferują białe światło o barwie bliskiej dziennej, z wysokim współczynnikiem oddawania barw.

Wydajne, bezpieczne, komfortowe, trwałe, energooszczędne i ekologiczne. Tak jednym zdaniem można podsumować lampy indukcyjne.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge