Bardzo ważne jest, aby w domu była zapewniona optymalna temperatura. Optymalna oznacza jednak co innego dla danego pomieszczenia. W kuchni czy sypialni zwykle potrzebujemy innej temperatury niż w salonie lub łazience. Potrzeby te zmieniają się także wtedy, gdy w domu jest dziecko bądź senior.
Komfort termiczny, czyli zagwarantowanie właściwej temperatury w całym obiekcie mieszkalnym, ma wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne domowników. Nie może tu być ani za gorąco, ani zbyt zimno. Podpowiadamy, jakie wartości będą najbardziej pożądane dla danych pomieszczeń.
Optymalna temperatura – najniżej w przedpokoju i sypialni
W przedpokoju bądź hallu domownicy zwykle pozostają przez krótki czas. Mają na sobie odzienia wierzchnie i tutaj je zdejmują bądź ubierają. To dlatego uznaje się, że w tych przestrzeniach może panować najniższa temperatura, wystarczy już 12 stopni Celsjusza.
Niezależnie, czy domownicy są zmarzluchami, czy lubią tropikalne temperatury, do właściwego spoczynku nocnego potrzebna jest im nieco niższa temperatura niż w przypadku pokojów dziennych lub łazienki. W sypialni warto ustawić termostat na 17-18 stopni Celsjusza. To optymalna temperatura, która zagwarantuje zdrowy, regenerujący i głęboki sen. Przegrzewanie się nie jest wskazane.
Cieplejsze kuchnia oraz salon
Wyższą temperaturę należy zapewnić w kuchni oraz w salonie. W kuchni, gdzie codziennie przygotowujemy posiłki, pracuje kuchenka i gotowane są rozmaite potrawy, z natury jest cieplej niż wszędzie indziej. Poza tym spędzamy tu sporo czasu, nawet powyżej 4 godzin dziennie, ale wedle definicji, wykonuje się tutaj prace fizyczne w ubraniu, które powodują rozgrzewanie się. Z tego względu optymalna temperatura w kuchni to przeważnie 19 stopni Celsjusza.
Niewiele cieplej, bo zaledwie o jeden lub dwa stopnie, ustawia się termostaty w salonach i pokojach dziennych. Domownicy spędzają tutaj całkiem sporo czasu, w ubraniach domowych, ale raczej nie wykonują czynności, które mogłyby wpłynąć na przegrzewanie się.
Najcieplejsza łazienka
Najwyższa temperatura musi panować w łazience. Tutaj bierzemy kąpiel, korzystamy z kabiny prysznicowej, przebieramy dzieci. Aby uniknąć przeziębienia, konieczne jest ustalenie temperatury na poziomie 24-26 stopni Celsjusza. Dzięki temu można liczyć na komfort termiczny, ale bez efektu przegrzania, mimo wysokiej wilgotności.
Optymalna temperatura dla dzieci i seniorów
Zarówno niemowlętom, jak i dzieciom niezbędna jest wyższa temperatura. Wynika to z faktu, że najmłodsi nie mają jeszcze prawidłowej termoregulacji, a starsze osoby szybciej marzną. Jeśli w domu są maluchy lub seniorzy, optymalna temperatura powinna być ustawiona w każdym pomieszczeniu na poziomie o kilka stopni wyższym, niż zwykle.
Nadmiar ciepła, ale i odczuwanie chłodu negatywnie wpływają na samopoczucie oraz zdrowie domowników. Optymalna temperatura to zatem ta, która zostaje dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń.