Wyposażenie

Oświetlenie do garderoby – najważniejsze wskazówki

Wydzielając odrębne pomieszczenie na garderobę można uporządkować przestrzeń. To wygodne dla każdego, kto chce w jednym miejscu trzymać ubrania, akcesoria, plecaki, walizki i inne drobne artykuły wyjściowe, np. torby na zakupy. Tutaj można również umieścić lustro oraz pufę lub małą sofę, aby wygodnie zakładać obuwie. Garderoba jest wygodna także z tego powodu, że eliminuje problem wymiany ubrań z sezonu zimowego na letni i w drugą stronę.

Najczęściej mamy do czynienia z pomieszczeniem, które nie ma dostępu do światła naturalnego. Wszystkie ściany są zabudowane szafami, dodatkowo w mieszkaniach trzeba się liczyć z ograniczoną przestrzenią. Aby w pełni komfortowo z niej korzystać, niezbędne jest oświetlenie. Jakie lampy wybrać do garderoby? Gdzie je umieścić i w jaki sposób oświetlić poszczególne części tego pomieszczenia?

Światło główne – niekoniecznie lampy wiszące

W garderobie nie obejdzie się bez oświetlenia głównego. Zapewni ono wygodę korzystania z pomieszczenia o każdej porze dnia i nocy. Spośród lamp lepiej jednak nie wybierać konstrukcji wiszących. Choć są one klasyczne, uniwersalne i funkcjonalne, to w małych i zabudowanych garderobach spowodują, że przestrzeń stanie się nieprzyjazna, optycznie pomniejszona i na pewno mało komfortowa w codziennym użytkowaniu.

Na suficie sprawdzą się nowoczesne plafony, które posiadają niewielkich rozmiarów ruchome źródła światła. Taka konstrukcja pozwala na kierowanie światła w zagłębienia, najciemniejsze miejsca. Plafony z ruchomymi punktami można znaleźć w sklepie Azzardo.com.pl.

Alternatywą będą spoty, czyli malutkie punkciki LED-owe, które umieszcza się w suficie. Zajmują minimum miejsca, więc nie ograniczają i tak już niewielką przestrzeń, ponadto w ciekawy sposób dekorują garderobę. Można w nich bowiem pokusić się nawet o kolorowe światło.

Wokół kanapy i lustra

W garderobie próbujemy znaleźć miejsce na pufę lub kanapę, aby wygodnie zakładać buty. Tutaj również przydadzą się lampy. W tej roli sprawdzają się kinkiety lub lampa podłogowa. To także polecana metoda, by równomiernie oświetlić lustro.

W przypadku lampy podłogowej należy wziąć pod uwagę, że jej podstawa zwykle jest dość spora, więc o jej zastosowanie pokuśmy się, gdy dysponujemy dużym metrażem. W małych i ciasnych garderobach lepiej postawić na kinkiety, które nie zajmują zbędnie miejsca na podłodze. W obydwu zaś przypadkach można liczyć na przytulną atmosferę, a i na tej nam zależy.

Parametry światła

Pomieszczenie bez dostępu światła naturalnego musi być tak oświetlone, by jak najlepiej oddawało rzeczywiste kształty i kolory. W garderobie stawia się zatem na światło ciepłe białe, o możliwie wysokim współczynniku Ra, który określa rzeczywiste odwzorowanie barw.

Jeśli garderoba będzie pomieszczeniem często użytkowanym, sprawdzą się żywotne i energooszczędne LED-y. Alternatywnie w tych strefach korzysta się z halogenów, które doskonale oddają kolory tkanin, a odpowiednio rozproszone światło równomiernie oświetla całą tę przestrzeń.

Wychodząc z garderoby chcemy się prezentować perfekcyjnie, dlatego zadbajmy o dobór odpowiednich lamp, właściwe ich parametry i przemyślane miejsce montażu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge