Wyposażenie

Oświetlenie łazienki – jak je zaplanować

Oświetlenie łazienki - jak je zaplanować

Choć łazienka jest zazwyczaj pomieszczeniem stosunkowo niewielkim, to ze względu na pełnienie różnych funkcji dość wymagającym. Kluczowe dla funkcjonalności wnętrza jest oświetlenie łazienki, które rzadko ogranicza się do jednej oprawy. Znacznie częściej jest to kilka różnych lamp, którym przypisuje się zróżnicowane role.

Oświetlenie łazienki planuje się, wyznaczając strefy funkcjonalne i biorąc pod uwagę wielkość oraz kształt wnętrza. Kiedy ustalona zostanie ilość i lokalizacja opraw, czas zastanowić się nad ich wyborem.

Główne oświetlenie łazienki

W pomieszczeniu montuje się oprawę, która powinna oświetlić całe wnętrze. To może być zamontowany centralnie na suficie lub ścianie duży plafon albo większa instalacja świetlna składająca się z kilku, a w większych pomieszczeniach kilkunastu lamp wpustowych lub opraw natynkowych. Oświetlenie ogólne powinno wypełnić wnętrze światłem rozproszonym i docierać do wszystkich jego zakamarków. Niezbędne będzie między innymi podczas wykonywania czynności higienicznych oraz sprzątania pomieszczenia.

Oświetlenie wokół lustra

Bardzo istotnym elementem oświetlenia są oprawy montowane wokół lustra. Zazwyczaj są to zlokalizowane po obu jego stronach kinkiety. Niektórzy inwestorzy decydują się na oprawę umieszczoną nad lustrem. Istotną kwestią jest zamontowanie ich w taki sposób, by oświetlały twarz stojącej przed lustrem osoby, bez powstawania na niej żadnych cieni. Ważny jest też współczynnik oddawania kolorów, który w przypadku oświetlenia przy lustrze nie może być mniejszy niż 80. W przeciwnym razie może dochodzić do przekłamywania barw, co będzie miało negatywne skutki na przykład podczas nakładania makijażu.

Oświetlenie strefy kąpielowej

W niektórych łazienkach warto pokusić się o dodatkowe oświetlenie w miejscu wydzielonym na strefę kąpielową. Nastrojowe oświetlenie w pobliżu wanny sprawdzi się doskonale podczas relaksującej kąpieli. Takie zadanie można przypisać zamontowanym na ścianie kinkietom albo ukrytej we wnęce lub wbudowanej między płytkami listwie LED. Możliwości jest wiele, a efekt, jaki można dzięki nim uzyskać, wart zobaczenia.

Oświetlenie dekoracyjne

Choć wielu inwestorów rezygnuje z takiej alternatywy, oświetlenie łazienki może obejmować też lampy o charakterze dekoracyjnym. Efektowną dekorację może tworzyć sama oprawa albo emitowane przez nią światło. Jako oświetlenie dekoracyjne traktowane jest niekiedy opisane wyżej oświetlenie strefy kąpielowej.

Oświetlenie łazienki, a bezpieczeństwo użytkowników

Podczas wyboru opraw łazienkowych i planowania ich montażu bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa użytkowników. Właśnie dlatego należy zwracać uwagę na odległość opraw od źródła wody oraz współczynnik IP, który w pomieszczeniach o wyższej wilgotności powinien być większy niż we wnętrzach takich jak salon czy sypialnia.

Współcześnie oświetlenie łazienki jest bardziej zróżnicowane niż w przeszłości, a ilość dostępnych opraw zdecydowanie większa. Znacznie łatwiejsze staje się więc tworzenie funkcjonalnych aranżacji.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge