Wokół domu

Oświetlenie na balkonie i tarasie

Balkon lub taras to najczęściej miejsca, która stanowią przedłużenie salonu. Mieszkania i domy dzięki nim stają się bardziej atrakcyjne. Poza estetyką uwagę zwraca również większa funkcjonalność takich przestrzeni. Taras może łączyć wnętrze z ogrodem, zapewniając płynne przechodzenie na przydomową posesję. W każdym z tych miejsc konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranego oświetlenia. Jakie lampy sprawdzą się na balkonie i tarasie?

Oświetlenie balkonu w bloku mieszkalnym

Balkony w blokach mieszkalnych nie oferują zwykle zbyt dużej przestrzeni. Nierzadko są to miejsca, w których nie mieści się nawet klasyczna rozkładana suszarka na pranie. Nie oznacza to jednak, że nie da się w nich urządzić minimalistycznego kącika do relaksu. Do wyboru mamy bowiem ogrom konstrukcji mebli balkonowych, w tym składanych krzeseł i stolików, które spokojnie zmieszczą się na małym balkonie.

Wyposażenie już mamy, zatem czas na wybór lampy. Oświetlenie na balkonie nie będzie osłonięte przed warunkami atmosferycznymi, dlatego trzeba stawiać na produkty, które posiadają wysoki parametr IP. Takie lampy można znaleźć w sklepie Lampy.it. Dobrze, aby źródło światła stanowiły diody LED. Są energooszczędne, dają przyjemne światło, ponadto w znacznie mniejszym stopniu przyciągają owady, w porównaniu do tradycyjnych żarówek lub halogenowych odpowiedników.

Lampy na balkonie powinny być spójne pod względem estetycznym z oświetleniem, które zastosowano w salonie. W końcu jest to przedłużenie wnętrza, a zastosowanie podobnej kompozycji pozwala na uzyskanie wrażenia harmonii. Na rynku można znaleźć linie lamp przeznaczonych do stosowania we wnętrzach oraz na balkonach.

Oświetlenie na tarasie

Taras to już znacznie więcej możliwości. Spora przestrzeń, a w przypadku domów stanowiąca łącznik między wnętrzem i ogrodem. Jest to również miejsce, w którym tuż po zmroku domownicy i ich goście chętniej zasiadają do rozmów. Na tarasie można się relaksować, odpoczywać, podziwiać najpiękniejsze okazy roślin i doglądać bawiących się dzieci. To takie poletko o charakterze towarzyskim. Gdy się ściemnia, oświetlenie dodaje przyjaznej aury, wpływa na budowanie przytulnej atmosfery, ale i podnosi bezpieczeństwo korzystania z tej części posesji.

Ciekawym rozwiązaniem jako oświetlenie na taras są lampy z czujnikami ruchu, oferujące zasięg świecenia wychodzący poza granice tarasu. Taka konstrukcja zapewnia właściwe oświetlenie części, z której korzystają domownicy i goście, a także ścieżek prowadzących na taras i do ogrodu. Zielona przestrzeń staje się ciekawa architektonicznie i bezpieczna.

Prezencja elewacji

Światło na balkonie i tarasie spełnia funkcje praktyczne, ale ma również za zadanie podkreślać wygląd elewacji. Warto zatem szukać lamp, które stylistycznie będą pasować do budynku. W nowoczesnych kompozycjach sprawdzą się naświetlacze. Stare budownictwo lub domy tworzone w stylu rustykalnym czy vintage, polubią się z lampami, które przypominają dawne oświetlenie gazowe.

Wybierając lampy szukajmy trwałości, wysokich jakościowo materiałów, które ciekawie się prezentują zarówno po zmroku, jak i za dnia. Nie strońmy od funkcjonalności, a także dodatkowych czujników, np. ruchu czy zmierzchu. Będzie bardziej komfortowo, ładniej i bezpieczniej.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge