Wokół domu

Oświetlenie na zewnątrz domu – praktyczne porady

Oświetlenie na zewnątrz domu spełnia kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim pozwala bezpiecznie poruszać się po całej posesji, również wieczorem czy nocą. Ułatwia odnajdywanie kluczy w torebce lub w plecaku, stojąc pod drzwiami domu bądź przed furtką. Jest pośrednią ochroną przed nieproszonymi gośćmi, którzy niechętnie spoglądają na teren sprawiający wrażenie, że przez cały czas są w nim domownicy.

Nie bez znaczenia pozostaje aranżacja ogrodu i uwydatnienie piękna zielonej przestrzeni. Jak zatem dobierać lampy, które będą się mierzyć z rozmaitymi warunkami atmosferycznymi i nie tylko?

Oświetlenie na zewnątrz domu – trwałe i odporne

Lampy zastosowane wokół domu, na werandzie, w poszczególnych częściach ogrodu, tuż przy ścieżkach prowadzących do garażu i wyjścia, przez cały czas będą narażone na działanie czynników zewnętrznych. Przyjdzie im zmagać się z wiatrem, wilgocią, opadami oraz kurzem. Z tego względu liczy się wybór produktów, które posiadają najwyższy stopień ochrony, określany jako IP.

IP informuje o tym, w jakim stopniu zastosowane oświetlenie na zewnątrz domu jest chronione przed wodą oraz zanieczyszczeniami.

Lampy, które będą oświetlały podjazd do garażu, ale i te stosowane np. na schodach, bezwzględnie muszą być odporne na duże obciążenia. Mowa oczywiście o punktach świetlnych umieszczanych w podłożu. To wygodne i ciekawe pod względem estetyki rozwiązanie. Poza tym źródła światła montowane w podłożu nie zajmują zbędnie miejsca i przeważnie posiadają czujniki, które powodują ich automatyczne uruchamianie.

Za trwałość i odporność, a także żywotność będą odpowiedzialne źródła światła. W oświetleniu zewnętrznym najlepiej sprawdzają się LED-y. Pobierają niewiele prądu, więc ich użytkowanie nie wiąże się ze znacznym wzrostem rachunków za prąd. Dają szansę na zastosowanie kolorowego światła, co przestrzeń zewnętrzną czyni jeszcze ciekawszą.

Czujniki ruchu i zmierzchu

Oświetlenie na zewnątrz domu dobrze jest wyposażyć w czujniki ruchu i zmierzchu. To bardzo wygodne, bo gdy mamy zajęte ręce, niesiemy zakupy lub walizki, nie musimy odkładać ich na ziemię, by znaleźć klucze do domu. Takie rozwiązanie ma ponadto wpływ na wspomniane we wstępie bezpieczeństwo. Nieproszeni goście nie przejdą niezauważeni.

Należy jedynie precyzyjnie ustawić czujniki, aby wybrane lampy nie włączały się, gdy w ich zasięgu znajdzie się np. zwierzę. Z kolei czujniki zmierzchu eliminują problem z zaciemnioną posesją, nawet w nocy. I tu po raz kolejny warto wspomnieć o bezpieczeństwie domowników, również wtedy, gdy są oni poza domem.

Aranżacja

Światłem można podkreślić ciekawe elementy architektoniczne domu, ponadto wyeksponować wielobarwne rośliny, kształtnie przycięte krzewy. Najpierw jednak należy sprawdzić, jak będzie się prezentować lampa ustawiona w pobliżu danej rośliny lub niedaleko domu. Wyobrażenie może bowiem nie iść w parze z efektem finalnym.

Zaplanujmy oświetlenie na zewnątrz domu na samym początku. Dzięki temu unikniemy zbędnej przebudowy instalacji elektrycznej lub niemożności zastosowania wybranych lamp, a teren będzie chroniony od samego początku.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge