Inne

Rekompensaty za prąd – dla kogo bon energetyczny?

Ceny prądu i gazu lawinowo idą w górę, co niebawem dotkliwie odczują osoby prywatne, które w swoich domach stosują ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Zwłaszcza, że sezon grzewczy już się rozpoczął.

Jednym z pomysłów rządu na to, by wspomóc obywateli i zamortyzować rosnące ceny mediów, jest bon energetyczny, z którego będzie można skorzystać od początku 2022 roku.

Dlaczego ceny prądu i gazu wciąż rosną?

Szacuje się, że w najbliższych miesiącach ceny gazu wzrosną średnio o 7%, a energii elektrycznej aż o 20%. Dlaczego ceny nieustannie rosną?

W przypadku gazu powodów jest kilka. Z jednej strony wskazuje się zawirowania geopolityczne oraz trudną sytuację za naszą wschodnią granicą. Z drugiej strony z powodu pandemii koronawirusa światowe wydobycie gazu spadło. Równocześnie w Unii Europejskiej trwa zwrot w stronę proekologicznych źródeł energii oraz ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Stąd pojawiło się większe zainteresowanie wykorzystaniem gazu ziemnego jako taniego i czystego źródła energii.

W kwestii podwyżek cen prądu kluczowe znaczenie mają ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe. Wspomniane koszty przełożą się nie tylko na bezpośredni wzrost rachunków za prąd w gospodarstwach domowych, ale także na podwyżki w polskich elektrociepłowniach.

Czym jest bon energetyczny, czyli rządowe rekompensaty za prąd i gaz

Jednym z remediów na nieustannie rosnące ceny mają być rekompensaty za prąd i gaz. Jednym z rządowych projektów na nadchodzący rok jest ogłoszony niedawno bon energetyczny.

Co to takiego? To forma wsparcia, oferowana przez rząd, by zamortyzować nieustannie rosnące ceny gazu, prądu i paliw. Ma on pomóc w opłacaniu rosnących rachunków, związanych z utrzymaniem domu lub mieszkania, w najbiedniejszych gospodarstwach domowych. To rozwiązanie ma zminimalizować ryzyko wystąpienia tak zwanego ubóstwa energetycznego, czyli niemożności do zaspokajania potrzeb energetycznych, ze względu na niskie dochody i charakterystykę mieszkania.

Projekt bonu energetycznego – kto i kiedy z niego skorzysta?

Na nowy program wsparcia w ramach rekompensaty za prąd i gaz ma zostać przeznaczone aż 3 miliardy złotych, a program może objąć aż 2 miliony gospodarstw domowych, wspierając je w opłacaniu wysokich rachunków oraz zapewniając komfort cieplny.

Program ma zacząć obowiązywać od początku 2022 roku, stając się jednym ze sposobów na poprawę jakości życia wielu osób, dla których rosnące koszty życia są naprawdę trudne do udźwignięcia. Nie zostało jeszcze określone, w jaki sposób bon energetyczny ma funkcjonować. Dość ogólnie podaje się również, że bon nie ma być powiązany z opłacaniem konkretnego rachunku.

Wsparcie w ogrzewaniu domów i nowe rekompensaty za prąd

Z nowego programu wsparcia może skorzystać wiele gospodarstw domowych, dla których kolejne podwyżki cen będą bardzo trudne do udźwignięcia. Dalsze informacje o bonach energetycznych najpewniej pokażą, jak wielki będzie zakres wsparcia oraz dla kogo dokładnie będzie ono przeznaczone.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge