Wystrój wnętrz

Wnętrza prowansalskie – swojsko, sielsko, klimatycznie

Wnętrza prowansalskie - swojsko, sielsko, klimatycznie

Prostota i sielski klimat. Wnętrza prowansalskie łączą cechy, dzięki którym wielu z nas czuje się w nich doskonale. Nie brakuje w nich jasnych, wprowadzających nas w optymistyczny nastrój barw i naturalnych materiałów. Charakterystyczne są świeże oraz suszone zioła i kwiaty, a także często łączona z tym stylem lawenda. Wszystko to sprawia, że wnętrza prowansalskie są ciepłe i przytulne.

Styl prowansalski wywodzi się z południa Francji. Z ciepłej i słonecznej Prowansji pełnej zielonych wzgórz i lawendowych pól. Klimat tych niezwykłych krajobrazów został przeniesiony do prowansalskich wnętrz, dzięki czemu panuje w nich spokój i harmonia. To idealny wystrój dla osób, które cenią życie blisko natury, a zamiast zimnych wnętrz wypełnionych nowoczesnymi meblami i sprzętami, preferują naturalność, domowe ciepło i przywiązanie do tradycji.

Styl prowansalski i jego najważniejsze cechy

Próżno szukać drugiego stylu wnętrzarskiego, który byłby tak przyjemny i bezpretensjonalny, jak styl prowansalski. Niezwykle ciepły, przytulny i klimatyczny sprawia, że mamy ochotę na chwilę zatrzymać się i żyć spokojniej, ciesząc się tym, co nas otacza i zapominając o codziennym pośpiechu. Charakterystyczne dla tego stylu są geometryczne i kwiatowe wzory, które odnajdziemy między innymi na tkaninach oraz naczyniach. Są to zazwyczaj kwiaty polne, a więc i tu jest nawiązanie do prostoty i sielskości. Co istotne, w takim wnętrzu ważna jest wygoda. W jego aranżację doskonale wpisze się wiklinowy, bujany fotel, czy duży stół, który bez problemu pomieści wiele osób. Domowe meble nie muszą być nowe. Wręcz przeciwnie, te, które noszą ślady użytkowania i oznaki starzenia zyskują szlachetność i urok. Podobnie zresztą naczynia, które znajdziemy w kuchni lub salonie.

Wnętrza prowansalskie – kolorystyka i materiały

Jednym z najważniejszych materiałów, jaki występuje w takich wnętrzach, jest drewno. Może pojawiać się na podłodze, ścianach, w dodatkach oraz meblach. Charakterystyczne są drewniane, bielone ściany oraz meble. Choć dalekie są od ideału (mogą mieć sęki, nierówności, otarcia i inne widoczne ślady użytkowania) mają niepowtarzalny urok i pomagają budować klimatyczne wnętrze. Ich tradycyjne kształty mogą przywodzić na myśl wnętrza, jakie znamy z przeszłości. Piękne kredensy i regały z efektownymi zdobieniami i przeszkleniami.

Wnętrza prowansalskie wypełniają też kamienie, które współcześnie mogą się w nich pojawiać za sprawą okładzin ściennych, a w przeszłości stanowiły materiał budowlany, z którego powstawały prowansalskie domy. Kamień mógł być obecny nie tylko na ścianie, ale również na podłodze lub we wprowadzonych do aranżacji dodatkach. Często pojawiała się w nich również wiklina i biała cegła. Naturalne tkaniny typowe dla tego stylu to bawełna, len i płótno.

Kolorystyka nawiązuje do barw, jakie moglibyśmy zobaczyć w Prowansji po wyjściu z domu. To przede wszystkim biele, beże i pastelowe fiolety, które nawiązują do koloru lawendy. Pojawia się też barwa naturalnego, ciepłego drewna. To mogą być na przykład drewniane deski stropowe albo duże drewniane misy. Jako dodatki zobaczymy w takim wnętrzu koronkowe albo ozdobione kwiatowymi motywami obrusy i firany. Na stole mogą pojawić się gliniane naczynia, a przy ścianie wielka drewniana skrzynia. Z pewnością nie znajdziemy w nich natomiast syntetycznych materiałów. Wnętrza prowansalskie nie lubią przecież tego, co sztuczne, ale stawiają na naturalność.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge