Od kiedy moda na lofty pojawiła się na rodzimym rynku, nawiązujące do niej projekty stale pojawiają się w magazynach wnętrzarskich i rzeczywistych realizacjach. Wystrój industrialny gości zarówno w wielkopowierzchniowych wnętrzach, jak i mieszkaniach o małym metrażu. Choć jednym z założeń tego stylu jest duża przestrzeń, z powodzeniem udaje się aranżować lofty również w niewielkich pomieszczeniach.
Wystrój industrialny cieszy się dużą popularnością zarówno wśród projektantów wnętrz, jak i prywatnych inwestorów. Choć sam styl powstał w Stanach Zjednoczonych z potrzeby zaadaptowania opustoszałych fabryk i magazynów na mieszkania i pracownie amerykańskiej bohemy, u nas zaczął być postrzegany jako synonim ekstrawagancji, dobrego smaku, a nawet elegancji czy luksusu. W efekcie coraz więcej osób dążyło do stworzenia takiej aranżacji, nie dysponując nawet odpowiednim lokalem.
Czym charakteryzuje się wystrój industrialny?
Loftowe wnętrza urządzone w typowych pofabrycznych, warsztatowych, czy magazynowych pomieszczeniach cechują się dużą przestrzenią i wysokimi sufitami. Posiadają niewiele ścian działowych, bo te powstawały jedynie dla zachowania intymności użytkowników we wnętrzach, w których było to bezwzględnie konieczne. Dzięki temu uzyskiwano duże, wielofunkcyjne pomieszczenia, które często służyły jednocześnie za salon połączony z kuchnią, a niekiedy również z sypialnią.
Wystrój industrialny cechował się też dużymi, pozbawionymi firan przeszkleniami okiennymi, minimalizmem oraz stonowaną kolorystyką. Charakterystyczne było surowe wykończenie, eksponujące naturalne materiały budowlane i konstrukcyjne. Stąd w takich wnętrzach można było zobaczyć stalowe i drewniane elementy, a także cegłę i beton. Bardzo ważną rolę w loftach odgrywało oświetlenie – zarówno naturalne, jak i sztuczne. Dlatego mogliśmy zobaczyć w nich wiele opraw, które stylistyką nawiązywały do lamp fabrycznych. Wyposażenie z odzysku łączono z nowymi meblami.
Jak zaaranżować loftowe wnętrze w bloku mieszkalnym?
Wnętrze industrialne najbardziej kojarzy się z minimalizmem, surowym materiałem i przestrzenią. Niestety tej ostatniej nie znajdziemy w wielu współczesnych mieszkaniach. Jak zatem nadać im wystrój industrialny? Aranżując je, warto pamiętać o innych typowych dla tego stylu cechach. Wykończenie powinno posiadać surowy charakter, który może zapewnić beton, stal oraz cegła. Umeblowanie powinno uwzględniać elementy wykonane z naturalnych materiałów, takich jak metal oraz drewno. Wystrój industrialny to również odpowiednie oświetlenie. Doskonale sprawdzają się w tej roli zawieszone na kablu nieosłonięte niczym żarówki, tzw. lampy kwoki oraz oprawy w kształcie odwróconej misy lub betonowe klosze. Przeszklenia okienne warto pozostawić pozbawione dekoracji. Jeśli jednak domownicy nie będą czuć się z tym komfortowo, mogą wybrać drewniane albo aluminiowe żaluzje. We wnętrzu warto zachować charakterystyczny dla tego stylu minimalizm.
Wystrój industrialny nie jest zarezerwowany wyłącznie dla wnętrz starych fabryk ani wielkopowierzchniowych lokali. Z powodzeniem wprowadzimy go również do małych mieszkań.