Budowa domu

Zakup ziemi pod budowę domu jednorodzinnego – o czym musisz wiedzieć?

Zakup ziemi pod budowę domu jednorodzinnego - o czym musisz wiedzieć

Przeprowadzenie się do własnego domu z ogrodem ma wiele atutów. Pozwala cieszyć się z uroków otaczającej zieleni i słonecznych dni nawet w takich trudnych czasach jak pandemia. Zakup ziemi pod budowę nie powinien być jednak decyzją pochopną. Koniecznie należy wszystko dobrze przemyśleć i skrupulatnie sprawdzić. Nietrafiona inwestycja może bowiem sporo kosztować.

W jaki sposób zakup ziemi może odmienić nasze życie? – To nietrudno sobie wyobrazić! Nieduży albo całkiem spory (zależnie od preferencji inwestora) domek z pięknym ogrodem. Ty odpoczywający wygodnie na tarasie. Śpiew ptaków i przyjemnie otulające promienie słoneczne. – Piękna wizja, prawda? A co jeśli tuż za ogrodzeniem powstanie potężna inwestycja budowlana? Albo ściany domu zaczną pękać lub wilgnąć? Z takimi ewentualnościami będziesz musiał się liczyć, jeśli nie dopatrzysz wszystkiego przed dokonaniem transakcji zakupu.

Jakie dokumenty warto sprawdzić?

Zanim zdecydujesz się na zakup ziemi, koniecznie odwiedź wydział ksiąg wieczystych sądu miejscowego właściwego ze względu na lokalizację działki. Tam możesz sprawdzić KW (księgę wieczystą) nieruchomości. Dowiesz się z niej, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem działki oraz jakie ciążą na niej ograniczenia i zobowiązania. Być może nieruchomość ma wpis do hipoteki? A może ustanowiona została na niej służebność przesyłu gazu lub wody, co oznacza, że będziesz musiał udostępnić działkę odpowiednim instytucjom (gazowanie, wodociągi), gdy zajdzie taka potrzeba? Może się zdarzyć i tak, że na nieruchomości ustanowiono prawo przejazdu i przechodu do innej działki, która nie ma dostępu do drogi publicznej. To z kolei oznacza, że trzeba ją będzie udostępniać sąsiadom, by ci dostali się do swojej nieruchomości.

Odwiedź urząd gminy i sprawdź mpzp

Należy również sprawdzić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Można się z niego dowiedzieć, jakie przeznaczenie ma konkretna działka, a jakie nieruchomości sąsiednie. To pozwoli ustalić, czy na planowanym do zakupienia gruncie będzie można rozpocząć budowę. Może się bowiem okazać, że nieruchomość leży na obszarach cennych przyrodniczo lub ma zupełnie inne przeznaczenie, np. planuje się tam w przyszłości jakąś inwestycję. Warto też sprawdzić przeznaczenie działek sąsiednich. Pozwoli to uniknąć w przyszłości trudnego sąsiedztwa. W mpzm powinna być bowiem informacja o terenach zabudowy usługowej (U), terenach obiektów produkcyjnych (P) i innych mogących powodować uciążliwość na danym terenie.

Zakup ziemi a badanie gruntu

Kolejną istotną kwestią jest wykonanie badania gruntu, zanim jeszcze zakup ziemi dojdzie do skutku. Choć nowelizacja ustawy Prawo Budowlane sprawiła, że dla uzyskania pozwolenia na budowę konieczne może być wykonanie dokumentacji geotechnicznej, a co za tym idzie badanie geotechniczne gruntu, moim zdaniem warto na takie badanie zdecydować się jeszcze przed zakupem działki. Dlaczego? Może się bowiem okazać, że na danym terenie występują osuwiska albo grunty o słabej nośności, co może całkowicie uniemożliwiać budowę lub znacznie podnosić koszty inwestycji. Warto o tym wiedzieć przed dokonaniem transakcji zakupu, by ewentualnie móc się z niej wycofać. Do wykonania badania gruntu na nie swojej nieruchomości musisz uzyskać zgodę jej właściciela.

Zakup ziemi pod budowę jest marzeniem wielu osób. Pamiętaj jednak, że piękna działka może nie spełniać Twoich oczekiwań, o czym dowiesz się dopiero po jej dokładnym sprawdzeniu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge